آموزش نصب میز بیلیارد مرحله به مرحله


ارائه خدمات نصب میز بیلیارد در سرتاسر ایران :

 مجید ثابت          09369199616


در این آموزش به نحوه ی نصب میز بیلیارد به صورت مرحله به مرحله می پردازیم ، اما باید بدانید ، میزهای بیلیارد در مدل ها و طرح های مختلف ساخته می شوند به همین دلیل نحوه نصب آنها نیز می تواند متفاوت باشد. برای مثال میز بیلیارد مدل دیهیم و میزبیلیارد مدل چاوش تولیدی ما نحوه ی نصبشان کمی با یکدیگر فرق دارند.

 اما در اکثر مواقع در چهارچوب مشخصی ساخته میشوند بنابراین میتوان نحوه ی نصب میز بیلیارد را به مراحل زیر تقسیم کرد. 


آموزش نصب میز بیلیارد قدم به قدم  :

            مرحله 1 . وصل کردن شاسی و پایه ( کلاف کردن ) میز بیلیارد

            مرحله 2 . انتخاب فضای محل نصب میز بیلیارد 

            مرحله 3. قرار دادن سنگها بر روی میز بیلیارد

            مرحله 4 . تراز کردن میز بیلیارد

            مرحله 5. نصب پارچه میز بیلیارد

            مرحله 6. نصب باندها ی میز بیلیارد

            آموزش ویدیویی  نصب میز بیلیارد ( تمامی مراحل )

            آموزش باز کردن میز بیلیارد


ویدیو نصب میز بیلیارد ( تمامی مراحل ):
مرحله ی ۱ :  وصل کردن شاسی و پایه ( کلاف کردن ) :

در اکثر موارد پایه و شاسی بوسیله ی پیچ و مهره به یکدیگر متصل می شوند. به این نحو که در پایه شیاری قرار داده شده است که شاسی داخل ان شیار قرار می گیرد و توسط پیچ و مهره به یکدیگر متصل می شوند.
در هنگام نصب لازم است که این دو قسمت با یکدیگر همسان شوند به عبارتی طرح روی شاسی و پایه باهم ، همخوانی داشته باشند و یکی پایین و دیگری بالا نباشد.
هم اکنون تا اینجا رسیدیم که پایه ها و شاسی ها به یکدیگر متصل شده‌اند ، در این زمان بهترین موقع برای بستن رگلاژ های زیر پایه ها می باشد. ( برای مدل هایی که رگلاژ پایه دارند )
نکته دیگری که باید در این زمان به آن توجه داشت که گونیا بودن شاسی ها می باشد بدین صورت که پایه ها را به صورت ضربدری متر می زنیم و باید اندازه آنها یکی باشد در غیر این صورت باید آن را اصلاح کنیم. ( اصطلاحا دویدگی میز را باید برطرف کرد )

نصب شاسی وسط میز بیلیارد     نصب شاسی میز بیلیارد

مرحله ۲ : انتخاب فضای محل نصب میز بیلیارد :

هم اکنون شاسی میز به طور کامل نصب شده است است اما سنگها  روی شاسی قرار داده نشده است بنابراین به راحتی می توانیم شاسی را جابجا کنیم و بهترین مکان را انتخاب نماییم توجه به این نکته ضروری می باشد با توجه به اینکه روی میز های بیلیارد سنگ قرار می‌گیرد و وزن نسبتا سنگینی هم دارند و با توجه به اهمیت تراز بودن میز بیلیارد بعد از نصب، آن را نمی‌توان جابه جا کرد بنابراین در انتخاب جای میز دقت نمایید.

مکان نصب میز بیلیارد


مرحله ۳: قرار دادن سنگها بر روی میز :

بعد از آن که شاسی میز نصب کردید و مکان مورد نظر نصب میز را نهایی کردید اکنون موقع قرار دادن سنگ ها بر روی میز می باشد نکته‌ای که در اینجا باید به آن توجه کرد قرار دادن سنگها در مرکز شاسی می باشد توجه داشته باشید که سنگها از شاسی بزرگتر هستند و از هر طرف شاسی باید به یک مقدار مساوی بیرون آمده باشد. 
بنابراین توصیه می کنیم ابتدا سنگ وسط را روی میز قرار دهید و آن را به وسیله متر دقیقاً در وسط میز قرار دهید سپس دو عدد سنگ دیگر را روی میز قرار دهید و به آرامی به سنگ وسط بچسبانید تا به صورت خودکار تمامی سنگ ها در جای خود یعنی وسط شاسی قرار بگیرند.


نحوه ی قرار دادن  سنگ بر روی میز بیلیارد


مرحله ۴: تراز کردن میز بیلیارد :

تخصصی ترین قسمت نصب میز بیلیارد هم این قسمت می باشد و صبر و حوصله زیادی را می طلبد همانطور که می دانید میز های بیلیارد با توجه به نوع استفاده از آنها در سطح های مختلف ساخته می شود میزهایی که در مسابقات حرفه‌ای دنیا استفاده می شود و میز هایی که برای استفاده در سطح های پایین تر مثل استفاده شخصی در منازل و ویلاها ساخته میشوند. سطح میز در نحوه تراز آن موثراست چرا که میزهای مسابقات با توجه به حساسیت بالای آن از نوع ترازهای با دقت بالا برای تراز کردن میز استفاده میشود در سطح پایین تر که حساسیت کمتری وجود دارد از ترازهای با سطح پایین تر نیز استفاده می شود.


آموزش تراز کردن میز بیلیارد


هدف از تراز کردن میز بیلیارد این است زمانی که روی آن بازی انجام می شود در حرکت توپ تاثیر منفی نگذارد و نحوه تست کردن تراز بودن میز بر همین روش است. بدین شکل که ضربات آرام معمولاً به صورت ضربدری پاکت به پاکت زده می شود و توپ در مسیری که طی می کند کاملاً صاف باید حرکت کند در صورتی که در طول مسیر به سمت چپ و یا راست متمایل شود آن میزخوب تراز نشده است.
هرچقدر میز بزرگ تر باشد این مسئله بیشتر به چشم می آید مخصوصا در میزهای اسنوکر ۱۲ فوت که در تراز آن بسیار باید دقت داشت .
در هنگام نصب میز بیلیارد دو نکته را باید همزمان در ذهن خود داشته باشیم ، تراز هر سنگ به صورت جداگانه هم به شکل طولی و هم به شکل عرضی و همسان شدن محل اتصال سنگها با یکدیگر می‌باشد .
در حالت استاندارد بر روی سنگهای بیلیارد سوراخ های قرار دارد که ریز هستند تقریباً ۱۵ میلیمتر (خزینه) از  طریق این سوراخها پیچ های بلند حدود ۵ سانتی‌متر شاسی با سنگ را به یکدیگر متصل می کند که علاوه بر این آنها برای همسان سازی اتصال سنگ ها به یکدیگر استفاده می شود بدین شکل که سنگی که بلندتر است پیچش را سفت میکند تا سنگ به سمت پایین هدایت شود و سنگی که پایین‌تر است پیچش شل می‌کند تا به سمت بالا هدایت شود و با بازی با این پیچ ها می توان محل اتصال سنگ ها را با یکدیگر همسان کرد .
در میز های مختلف وسایلی برای آسان کردن تراز استفاده می کند مثلاً برخی میز ها بر روی شاسی پیچ های رگلاژ کوچک تعبیه می‌کند که بوسیله ی آن می‌توان تراز کردن را راحت‌تر انجام داد .
در برخی میز های دیگر از تیکه چوب هایی به نام گووه (gove) برای تراز کردن استفاده می کنند.
بعد از تراز سنگ ها باید اقداماتی که جهت استحکام آن انجام داد که با برخوردهای ناخواسته از تراز خارج نشود .
علاوه بر آن که پیچ های متصل کننده ی شاسی و سنگ را محکم می بندیم نیاز است که به وسیله چسب سنگ ، سنگ ها را به هم متصل کنیم برای این کار به چسب سنگ، کارتک نیاز است پیشنهاد می کنیم که چسب سنگ را هم از بالای و هم از زیر میز بزنید تا حداکثرامکان استحکام بیشتری داشته باشد .
مرحله بعدی استفاده از بتونه سنگی میباشد برای لکه گیری سنگ و محل اتصال سنگها با یکدیگر استفاده میشود .
سنگ هایی که از دل کوه بیرون می آید  دارای رگه و لکه های هستند که با بتونه سنگی و سمباده خیلی راحت می‌توان آن‌ها را پوشش داد و سمباده زد تا کاملاً صیقلی شود .
مدتی صبر میکنیم تا چسب و بتونه کاملا خشک شوند و بعد از آن به وسیله دستمال نم دار روی سنگها را کاملاً تمیز کنید و میز را برای پارچه کشیدن آماده نمایید.

مرحله ی ۵: نصب پارچه میز بیلیارد :

بعد از نصب و تراز میز و تمیز کردن سنگ ها نوبت نصب پارچه می باشد ، در دور تا دور سنگها چوب های چسبانده شده است که از آن ها برای منگنه کردن پارچه ها استفاده می شود . برای نصب پارچه نیاز است که ابتدا سر و ته میز وصل شود . 


آموزش نصب پارچه میز بیلیارد


بهتر است که حدود ۲۰ تا ۳۰ سانت پارچه کش بیاید و تحت فشار منگنه شود چرا که اگر پارچه ، کش نیاید شل می شود و روی حرکت توپ تاثیر منفی می‌گذارد.
و سپس پارچه در عرض کشیده شود و متصل گردد .
همچنین داخل دهنه ها را با چسب های صنعتی (مثل چسب کرافت،  چسب بل و چسب ۸۸۸۸ ) وصل میکنیم برای این منظور لازم است چسب به دو طرف محل مورد نظر آغشته گردد و به مدت ۱۵ دقیقه صبر کنید و بعد از خشک شدن آنها را بچسبانید.

مرحله ی ۶ : نصب باندها :

به قسمتی که توپ ها به آن برخورد می کند و بر می گردند باند می گویند با توجه به نوع طراحی میز، باندها می توانند  از زیر سنگ و یا از بغل سنگ پیچ شود نکته مهمی که در این قسمت باید به آن توجه داشت برای اتصال لوزها ابتدا باند های طولی را باید متصل کرد و در آخر باندهای کله را متصل کرد.


آموزش نصب باند میز بیلیاردآموزش باز کردن میز بیلیارد :

برای بازکردن میز بیلیارد دقیقا مراحل نصب را باید به صورت برعکس انجام داد . یعنی اول مرحله 6 ، یعنی باز کردن باندها ، سپس مرحله 5 ، یعنی کندن منگنه ای پارچه و برداشتن پارچه از روی میز ، سپس بازکردن پیچ اتصال سنگ و شاسی، سپس برداشتن سنگها ، و در آخر بازکردن شاسی ها و بسته ندی در پلاستیک حبابدار . 

لینکهای پیشنهادی :

خرید میز بیلیارد