آشنایی با تجهیزات بیلیارد ( equipment )


در این آموزش با تجهیزات بیلیارد و همچنین قسمتهای مختلف میز بیلیارد آشنا می شوید . لازم به ذکر است هدف از این آموزش صرفا ایجاد آشنایی با  تجهیزات بیلیارد می باشد  و آموزش های تکمیل تر برای هریک از تجهیزات ذکر شده در این آموزش به صورت مجزا پرداخته خواهد شد . 


معرفی قسمتهای مختلف میز بیلیارد  (Pool-table) :
1. Diamonds : 

نقاطی که بر روی باندها  (گاهی به شکل دایره و گاهی به شکل لوزی) وجود دارند را Diamonds می گویند . از Diamonds به عنوان علائم راهنمایی جهت استفاده از باندها برای پیدا کردن زوایا در هنگام بازی استفاده میشود . 


2. لاستیک باند (Rail / cushions) : 

لاستیک باندهای که توپ بعد از برخورد به آنها برمی گردند . که به آن لاسیتک باند طولی (long Rails) گفته میشود . 


3. FootSpot : 

نقطه ای است که از آن برای قرار دادن Head Ball (اولین توپ داخل Rack)  استفاده میشود .  در شروع بازی توپها را داخل مثلث یا لوزی چیده میشوند (Racking) ، لازم است که اولین توپ داخل مثلث یا لوزی روی نقطه ی FootSpot قرار گیرید.


4. جنس کف میز (bed) : 

جنس کف میز در کیفیت بازی بسیار موثر می باشد . معمولا از سنگ استفاده میشود . اما گاها از چوب یا mdf هم مورد استفاده قرار می گیرد . 


5. headString : 

خطی می باشد  بین دو Diamond وسط  ( در قسمت 1/3 سر میز)  که در شروع بازی زمان پخش (break)  توپ سفید یا CueBall پشت آن قرار می گیرید . 


6. پاکت ( Pockets) : 

به 6 سوراخی که در میز وجود دارد پاکت گفته می شود . با توجه به نوع بازی اندازه ی آنها متفاوت می باشد . 

به 4 سوراخ گوشی Corner Pocket میگویند . 

به 2 سوراخ وسط middle Pocket میگویند . 


7. لاستیک باند کله ( short rails or bottom/top rails ) :

لاستیک باندهای که توپ بعد از برخورد به آنها برمی گردند . که به آن لاسیتک باند کوتاه یا پایین و بالا گفته میشود . چوب بازی ( Cue Stick ) :  

ساختار یک چوب بیلیارد به شکل زیر می باشد : 
سرچوب (Tip) : 

معمولا از چرم و یا  phenolic Resin ساخته می شوند . باتوجه به اینکه این قسمت مستقیم با کیو بال برخورد میکند از اهمیت بالایی برخوردار است . سرچوب ها با 3 ویژگی از هم متمایز می شوند : سختی ، ذخامت و شکل  . که به بررسی هر کدام به صورت مجزا خواهیم پرداخت . 


فرول (Ferrule) :

  قسمت سفید رنگی که بعد از tip  وجود دارد و معمولا از جنس پلاستیک و برنج ساخته میشوند . وجود فرول در چوب بیلیارد برای جلوگیری از انحراف و شکستگی چوب درهنگام ضربه است . 


شفت (Shaft) : 

به قسمت 1/2 جلویی چوب بازی شفت گفته میشود . (در چوب های اسنوکر معمولا از 2/3 باز میشوند ) ، شفت از دو جهت مورد اهمیت می باشد . 1. زاویه دید بازیکن در قسمت شفت می باشد . 2. قسمت شفت بر روی پل دست ، اکشن میشود . بنابراین صاف و صیقلی بودن آن در کیفیت بازی بسیار تاثیر گذار می باشد . 


warp : 

قسمت انتهایی چوب بازی را warp گویند . که خود به قسمتها کوچکتری مثل  Butt ، Bumper تقسیم میشود . که به بررسی مجزا هر قسمت خواهیم پرداخت . 

warp قسمتی می باشد که ما به دست میگیریم . و از جنسهای مختلفی مثل چوب ، چرم ، لاستیک و حتی نخ ساخته میشوند که هر کدام ویژگی های مخصوص خود را دارند . توپ بیلیارد (Billiard Ball) : 

Pool Ball :  

- از 16 تا توپ تشکیل شده است . 

- 7 تا رنگی (Striped)

-7تا تک رنگ  (solid)

- 1 عدد سفید (Cue ball)

- 1 عدد مشکی (8ball)

- قطر :  57.15 mm

- وزن :  156 - 170 گرم


توپ اسنوکر ( Snooker Ball) : 

- از 22 عدد توپ تشکیل شده است.

- 15 عدد قرمز (1 امتیاز)

- 6 عدد رنگی  ( زرد = 2 امتیاز ،   سبز = 3 امتیاز ،  قهوه ای = 4 امتیاز ،   آبی = 5  امتیاز ،   صورتی  = 6 امتیاز ،   مشکی = 7 امتیاز ) 

-  1 عدد سفید (Cue ball) 

- قطر :  52.5 mm

- وزن :  156 - 170  گرم
Rack : 

که گاهی به آن Triangle هم گفته میشود . برای هم چین کردن توپها در کنار هم در شروع بازی استفاده میشود . که دارای سایز و شکل های مختلفی هست . برای مثال در بازی ایت بال از شکل مثلثی استفاده میشود و در بازی ناین بال از شکل لوزی استفاده میشود . یک نوع دیگه ای از Rack وجود دارد  بنام Magic Rack که معمولا در مسابقات از آن استفاده میشود در magic rack به دلیل آنکه مکان توپها روی آن مشخص شده است از چیدمان درست و متصل آنها اطمینان خاطر پیدا میکنیم . چوب بازی Jump / break : 

یک چوب بازی دو منظوره هستش که در درجه اول برای jump طراحی شده است . که دارای 2 عدد بات با اندازه و وزن متفاوت می باشد . یکی از آنها سبک تر و کوتاه تر است که درهنگام استفاده از jump آن قسمت را به شفت متصل می شود و در هنگام استفاده از آن به عنوان بریک ، بات بلند تر و سنگین تر متصل میشود . 

break :  به عمل پخش کردن در ابتدای بازی بریک گفته میشود . 

Jump : چوبهای مخصوصی هستند که اندازه آنها کوتاه تر می باشد و برای استفاده از ضربات پرشی مورد استفاده قرار میگیرد . 


اکستنشن (Extension) : 

 وسیله ای است به منظور بلند تر کردن چوب بازی که به انتهای چوب بازی متصل  میشودبرای ضربه زدن در اهداف دور ،  معمولا در هنگام استفاده از چوب رست  استفاده میشود . 
رست (Rest) : 

گاهی در هنگام بازی توپ سفید (Cue Ball) در نقطه ای از میز قرار می گیرد (نقطه دور) که در حالت معمول نمی توان به آن ضربه زد در این حالت  از چوب رست استفاده می شود . 

رست دارای انواع مختلفی می باشد که با توجه به شکل و شرایط بازی از هر کدام از آنها استفاده می شود .