آشنایی با ضربات ایمن در بیلیارد (Safeties shot)


بیلیارد ورزشی است که در آن علاوه بر کسب مهارت که با تمرین بسیار کسب می شود به هوش و تمرکز بالا نیاز دارد . همیشه نشانه گیری و زدن ضربه بهترین انتخاب نیست گاهی لازم است با توجه به شرایط بازی از ضربات ایمن ( Safety shot ) استفاده کنیم . 


ضربه ایمن در بیلیارد چیست ؟ 

ضربه ایمن یک ضربه دفاعی می باشد که هدف آن محدود کردن گزینه های رقیب است و بهترین ضربات ایمن ضرباتی هستند که کیوبال را در نقطه‌ای قرار داده شود که رقیب نتواند هیچ یک از گزینه هایش را پاکت کند.


 آشنایی با ضربات ایمن در بیلیارد


 در مثال بالا همان طور که مشاهده می کنید امکان ضربه مستقیم از کیوبال به توپ هدف ( Object Ball ) وجود ندارد و نیاز است که رقیب شما با استفاده از باند به توپ هدف ضربه بزند.(kick shot)


 چه زمانی باید از ضربه امن استفاده کنیم ؟

 هر زمانی که احساس می کنید نمی توانید توپ های خود را با موفقیت پاکت کنید احتمالاً  زمان مناسبی برای ایمن بازی کردن می باشد برای این کار ما می‌توانیم ۳ استراتژی زیر را دنبال کنیم:

۱.ایجاد فاصله بین کیوبال و توپ هدف

۲.قرار دادن  کیوبال و توپ هدف در وسط باندهای روبرو 

۳. ایجاد مانع جهت جلوگیری از امکان زدن ضربه مستقیم


۱.ایجاد فاصله بین کیوبال و توپ هدف

 در صورتی که تجربه بازی بیلیارد را داشته باشید به خوبی ، مشکل بودن ضربات در فاصله‌های طولانی را درک می کنید . در بازی بیلیارد همیشه اهداف نقطه ها می باشند حال تصور کنید در فواصل طولانی چقدر ضریب اشتباه بالا می رود،  بنابراین یک استراتژی خوب ایجاد فاصله زیاد بین کیوبال و توپ هدف می باشد مانند تصویر زیر:


ایجاد فاصله در ضربات امن۲.قرار دادن  کیوبال و توپ هدف در وسط باندهای روبرو 

قرار دادن توپ هدف و کیوبال در وسط باندهای روبروی هم یکی دیگر از استراتژی‌های است که می‌توانیم در ضربات امن از آن بهره ببریم زمانی که کیوبال به باند نزدیک است به مراتب زدن ضربه را مشکل می‌کند به علاوه امکان زدن ضربات دارای ساید چپ و راست ( english shot ) را تا حد زیادی غیرممکن می‌کند،  بنابراین گزینه های رقیبمان را محدود می کنیم ، در چنین ضرباتی عملاً رقیب ما باید از ضربات بانکی یا ضربات kick استفاده کند که ضریب ریسک و اشتباه بالایی دارند.


قرار دادن ین دو باند روبرو در ضربه امن


۳. ایجاد مانع جهت جلوگیری از امکان زدن ضربه مستقیم

 شاید بتوان گفت بهترین استراتژی ضربه امن ایجاد مانع بین توپ هدف و کیوبال می باشد در صورتی که این ضربه را به خوبی اجرا کنیم رقیبمان را در شرایط بسیار سختی قرار می دهیم و می‌توانیم امیدوار باشیم که خطا کند و احتمالاً  ball in hand (توپ در دست) نصیب ما گردد و چی بهتر از این؟


ایجاد مانع در ضربات امن بیلیارد


 اما اجرای این ضربه با توجه به اینکه ما باید هم توپ هدف و هم کیوبال را کنترل کنیم به (خصوص سرعت توپ) مشکل می باشد. و نیاز به تمرین بسیار دارد این جمله از شما دعوت می کنم ویدیوی زیر را تماشا نمایید ( هرکه طاووس خواهد جور هندوستان کشد )