کنترل سرعت توپ در بیلیارد (Speed Control)


  برای ایجاد موقعیت خوب در بیلیارد شاید بتوان مهمترین عامل را کنترل سرعت کیوبال دانست. در صورتی که بتوانیم سرعت کیوبال را به خوبی کنترل نماییم ،  به بهترین حالت ممکن در خط ضربه قرار میگیریم. کنترل سرعت آسان نیست و شاید منصفانه باشد که بگوییم مهمترین عامل بروز خطا در بیلیارد در سطح حرفه‌ای همین کنترل سرعت می باشد. خطایی مانند قرار گیری در پشت یک توپ که ضربه مستقیم را از ما سلب می کند  . در صورتی که کنترل سرعت رو به خوبی اجرا کنیم می توانیم کیوبال را در زاویه و فاصله مناسب توپ هدف ( object ball ) قرار دهیم و موقعیت مناسبی برای ضربات بعدی را فراهم کنیم. به طور کلی فاصله شیرین بین کیوبال و توپ هدف را بین ۲۵ تا ۵۰ سانت می باشد افزایش یا کاهش این فاصله می تواند مقداری کار را مشکل نماید. در تصویر زیر به خوبی فاصله ی مناسب (A) و فاصله ی نامناسب (B)، کیوبال تا توپ هدف به نمایش گذاشته شده است . 


 فاصله ایده آل کیوبال و توپ بیلیارد


 همانطور که اشاره شد کنترل سرعت ساده نیست به خصوص عوامل خارجی هم در آن بسیار تاثیرگذار هستند برای مثال:

 

تاثیر پارچه بر سرعت توپ:

 نوع پارچه در سرعت توپ بسیار تاثیرگذار می‌باشد.  نوع و کیفیت پارچه و همچنین پارچه کار کرده و پارچه نو سرعت شان متفاوت است.


 تاثیر باند بر سرعت توپ :

 به دیواره های دور تا دور میز بیلیارد که توپ با آن برخورد میکند باند گفته می شود.  کیفیت باندها بر سرعت توپ بسیار تأثیرگذار است.


 رطوبت :

 شاید برایتان عجیب باشد اما رطوبت موجود در پارچه بر سرعت توپ تاثیر گذار است!

 نیاز نیست نگران میز مورد استفاده در خانه تان یا باشگاه‌ بیلیارد محله تان باشید که یک موقع رطوبت نداشته باشد. این پارامتر را در میزهای مسابقات جهانی مورد اهمیت قرار می‌گیرد.


 مراقبت از میز و سن پارچه :

 با استفاده طولانی مدت از پارچه میز به مرور  با توجه به عواملی مثل فرسایش پارچه و ریخته شدن گچ بر روی پارچه کیفیتش افت میکند.

البته با تمیز نگه داشتن میز می‌توانیم تا حدود زیادی این مشکل را کم اثر کنیم . 


 معمولاً به بازیکنان حرف‌های توصیه می‌شود که به غیر از میزهای مسابقه ای از سایر میزها استفاده نکنند چرا که لازم است به آنها عادت کند و حتماً قبل از انجام مسابقه چندین ساعت بر روی میزی که قرار است روی آن مسابقات انجام شود تمرین کنند.


 طیف کنترل سرعت از ۱ _ ۱۰ داشته باشید :

 به صورت ناخودآگاه ما سه سطح سرعت در ضربات در نظر میگیریم ضربات نرم ، متوسط و سخت ، اما طبق گفته آقای phil capelle که در آموزش بیلیارد فعالیت می کنند بهتر  است ۱۰ سطح سرعت در ضربات در نظر گرفته شود.

1.  خیلی نرم ( Very Soft )

۲. نرم ( Soft )

۳. تا حدودی نرم ( Somewhat Soft )

۴. نرم لایت ( Light Medium )

۵. متوسط (Medium  )

۶. متوسط سخت ( Medium Hard )

۷. سخت ( Hard )

۸. خیلی سخت ( Very Hard )

۹. بسیار سخت ( Extremely Hard )

۱۰ . شکستن سرعت ( Breaking Speed )

 در ابتدا این طیف از سرعت مشکل به نظر می رسد اما به مرور و با تمرین به صورت ذهنی آن را درک خواهید کرد.


 اما یک تمرین عالی برای کنترل سرعت انجام تصویر زیر می باشد:


 تمرین کنترل سرعت توپ در بیلیارد


 طبق تصویر کلیه توپ ها را روی میز قرار دهید اولین توپ را به آرام ترین ضربه ممکن به حرکت در آورید و در توپ بعدی سعی کنید ضربه ای بزنید که از توپ قبلی عبور کنید و تا انتها همین تمرین را ادامه دهید.

بعد از تمرین بالا برای تمرین در سطح بالا تر می توانید طبق تصویر زیر عمل کنید.

 در تمرین زیر علاوه بر تمرین کنترل سرعت ، تمرین افه (spin) هم انجام خواهد شد.

 محدوده ای را که کیوبال بعد از پات کردن توپ هدف ( شماره ۱ ) باید در آن متوقف شود را با قرار دادن کاغذ روی میز مشخص کنید و تمرین را انجام دهید .


 تمرین کنترل سرعت و چرخش توپ