معرفی ضربه با باند در بیلیارد ( Intro to Kicking )


در هنگام بازی گاها پیش می‌آید که امکان زدن ضربه مستقیم به توپ هدف ( object ball ) امکان پذیر نمی باشد . در این مواقع باید از باندها برای ضربه به توپ هدف ( object ball ) کمک بگیریم، به چنین ضرباتی که ابتدا کیوبال با باند و سپس به توپ هدف برخورد میکند در اصطلاح بیلیارد kick گفته می شود.

 پیش‌بینی زاویه برگشت توپ پس از برخورد با باند می تواند مشکل باشد ،  اما راههای برای تشخیص این مسئله وجود دارد که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

همانطور که در درس اول ( آشنایی با تجهیزات بیلیارد ) اشاره شد روی باندهای میز‌بیلیارد علامتهایی به صورت لوزی ( گاهی دایره ) شکل وجود دارد که به آنها  diamond گفته می شود از diamond به عنوان علائم راهنما به منظور پیش‌بینی زاویه توپ استفاده میشود.


 قانون کلی برای درک رفتار باند :

 این است که توپ بدون چرخش یا ( ساید ) با هر زاویه با باند برخورد کند با همان زاویه از باند برمی‌گردد و مثلاً توپی که با زاویه ۴۵ درجه با باند برخورد کند با زاویه ۴۵ درجه از آن برمی‌گردد.


پیدا کردن نقطه ی هدف  روی باند :

 برای توضیح روش پیدا کردن نقطه روی باند با ذکر یک مثال به آن می پردازیم. 

 فرض کنید در شکل زیر شما قصد دارید به وسیله توپ سفید ( cue ball )  ، توپ ( شماره 1  ) را هدف قرار دهید با توجه به بسته بودن ضربه مستقیم ، به  نظرتون نقطه‌ای که در باند شما باید هدف گیری کنید کجاست ؟

  در شکل زیر روش پیدا کردن این نقطه نشان داده شده است.
 روش کار بدین شکل می باشد که  ، نقطه روبروی کیوبال و توپ هدف را روی باند پیدا کنید. حال خطی فرضی از نقطه روبروی کیوبال به توپ هدف رسم کنید، همچنین خط فرضی از نقطه روبه روی توپ هدف به کیوبال رسم کنید. محل تلاقی این دو خط را پیدا کنید نقطه روبروی این تلاقی میشود محل مورد هدف ما.


 عوامل اصلی بروز خطا در kick :

1.  سرعت ضربه:

 به یاد داشته باشید ضربه شما باید سرعت متوسط داشته باشد. ضربه آرام باعث می‌شود زاویه برگشت از باند کمی بازتر بشود در نتیجه توپ با هدف برخورد نکند. همچنین سرعت ضربه زیاد با توجه به اینکه باعث فشرده شدن لاستیک باند می‌شود زاویه خروج از باند را تغییر میدهد.


2. ضربه نباید چرخش ( ساید ) داشته باشد:

 حتماً باید با دقت کامل به وسط کیوبال ضربه بزنید در صورتیکه به کیوبال افه بدهید زاویه برگشت از باند متفاوت خواهد بود.