معرفی موقعیت در بیلیارد ( Intro to Position )


آنچه در این آموزش بدان می پردازیم :

- مفهوم موقعیت در بیلیارد 

- ویژگی موقعیت مناسب در بیلیارد

- موقعیت ضعیف در بیلیاردمفهوم موقعیت در بیلیارد : 

در بازی بیلیارد شما باید همیشه نگاهی به ضربات بعدی داشته باشید و تلاش کنید بعد از پات کردن توپ هدف ، کیوبال را در موقعیتی قرار دهید که بتواند توپ های هدف بعدی را هم پات کنید. شما باید به راه هایی که می‌توان کیوبال را در موقعیت مناسب قرار داد ، بیاندیشید و بهترین راه را انتخاب کنید.

 اکثر بازیکنان حرفه‌ای تا سه هدف بعدی را در ذهن خود در نظر می گیرند . 


ویژگی موقعیت مناسب در بیلیارد :

 به عنوان یک قانون کلی ، هرچه به توپ هدف نزدیکتر باشید ضربات بعدی  راحت تر خواهد بود

 یک اشتباه رایج که بیشتر مبتدیان مرتکب می شوند این است که فکر می‌کنند یک ضربه مستقیم ، راحت ترین و بهترین گزینه برای زدن ضربه است در حالی که بیشتر اوقات مستقیم بودن روی توپ هدف چیزی است که باید از آن جلوگیری کرد.   مستقیم بودن روی توپ هدف فقط به شما امکان کنترل کیوبال به عقب و جلو را می دهد این بدان معناست که  شما  گزینه استفاده از باندها را نخواهید داشت . 

 استفاده از باندها امکان موقعیت سازی راحت و دقیق تری را فراهم می کند ،  بنابراین معمولاً در بیشتر ضربات داشتن زاویه نسبت به مستقیم بودن ترجیح داده می‌شود.
موقعیت ضعیف در بیلیارد: 

 در مثال بالا بازیکن بوسیله افه زیر (draw shot ) بعد از پات کردن توپ ۶ ، کیوبال را در موقعیت ضربه زدن توپ ۷ قرار می دهد،  با توجه به مستقیم بودن موقعیت ضربه ،  تنها گزینه ممکن برای گرفتن موقعیت مناسب همین ضربه بود ، همچنین برای اجرای این ضربه باید از ضربه ی با قدرت بالا استفاده کرد که ریسک  خطا را افزایش میدهد.
 حال اگر این موقعیت دارای زاویه بود می توانست با استفاده از باند خیلی راحت تر و با ریسک خطای کمتری موقعیت سازی کرد.


در مثال بالا همانطور که مشاهده می کنید با توجه به زاویه دار بودن موقعیت ، بازیکن به راحتی موقعیت خوبی را برای هدف بعدی ایجاد می‌کند،  اما اگر همین وضعیت به صورت مستقیم بود ، موقعیت گیری برای توپ 4 بسیار مشکل و شاید امکان پذیر نبود . 

نتیجه گیری : 

 موارد بالا که با آن اشاره داشتیم اصول مهم موقعیت سازی در بیلیارد می باشد ، اما به یاد داشته باشید که هر بازیکن هنگام بازی ، گرایش ها ، سطح مهارت و روند تفکر متفاوتی دارد. 
 بعضی اوقات ممکن است بازیکنی ضربه خوبی را اجرا کند در حالی که بازیکن دیگه ای با آن مخالف باشد این امری است طبیعی زیرا هرکس سبک بازی خود را دارد و آن را توسعه می‌دهد.