آموزش ضربات چرخشی یا افه در بیلیارد (Spin)


در این آموزش به معرفی انواع ضربات چرخشی یا افه (spin) در بیلیارد می پردازیم . معمولا افراد مختلف به این ضربات (ضربات کات دار ، ضربات افه دار و ضربات ساید) می گویند . به  طور کلی در اصطلاح بیلیارد به آن shot spin گفته میشود . 

نکته ای که بسیار مهم است کاربرد و دلیل استفاده از این ضربات می باشد ،  هدف از این ضربات کنترل و هدایت توپ سفید (Cue ball)  به نقاط مد نظر به منظور زدن ضربات بعدی می باشد

دعوت به چالش : 

( انتخاب نام معادل فارسی برخی اصطلاحات بسیار مشکل و بی معنی می باشد با این حال تلاش کرده ایم که بهترین عنوان های معادل فارسی را انتخاب کنیم . برای اینکه چالش ما را بهتر درک کنید شما کلمه  Stop shot را چی ترجمه می کنید ؟  ) ضربه توقف شو (stop shot) : 

در بسیاری از موارد لازم است که توپ سفید (cue ball) بعد از برخورد با توپ هدف ( object ball )  در جای خود بایستد ، برای این منظور از ضربه (stop shot) استفاده میکنیم. برای اجرای این ضربه نیاز است که از مرکز (cue ball) مقداری بسیار کمی پایین تر ضربه بزنیم.

 ضربه افه استان در بیلیارد

 نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشیم ، در صورتی کیوبال در جای خود می ایستد که ، برخورد کامل با توپ هدف داشته باشد ( ضربه مستقیم ) در غیر این صورت به جهت مختلف که معمولاً زاویه ۹۰ درجه حرکت می کند.  لازم بذکر است به این ضربات stun  نیز گفته میشود.

 ضربه stop shot  در بیلیارد ضربه دنباله رو - افه رو  (Follow Shot) : 

در بسیاری از موارد لازم است که توپ سفید (cue ball) بعد از برخورد با توپ هدف ( object ball )  رو به جلو حرکت کند ، برای این منظور از ضربه (Follow Shot) استفاده میکنیم. برای اجرای این ضربه نیاز است که از مرکز (cue ball) مقداری بسیار کمی بالاتر  ضربه بزنیم.

 ضربه افه رو در بیلیارد


گاها پیش می آید ما بدون زدن ضربات افه دار (Spin)  کیوبال به سمت جلو حرکت کند دلیل آن اصطحکاک کیو بال با پارچه می باشد که به این نوع چرخش طبیعی انگلیسی گفته می شود . (Natural roll english) .

 ضربه چرخش به جلو در بیلیارد ضربه عقب گرد - افه زیر  (Draw Shot) : 

در بسیاری از موارد لازم است که توپ سفید (cue ball) بعد از برخورد با توپ هدف ( object ball ) به عقب برگردد  ، برای این منظور از ضربه (Draw Shot) استفاده میکنیم. برای اجرای این ضربه نیاز است که از مرکز (cue ball) پایین تر  ضربه بزنیم.

 ضربه افه زیر در بیلیارد

اجرای ضربه back spin یا افه زیر از سایر ضربات مشکل تر و نیاز به تمرین زیادی دارد ، در قسمت آموزش ضربه زدن در بیلیارد به مبحث دنبال کردن  (Follow Through) اشاره داشته ایم که با یادگیری و درک این قسمت میتوانیم افه زیر را به خوبی اجرا کنیم . 

 ضربه کلت به عقب در بیلیارد

لینکهای پیشنهادی :

خرید میز بیلیارد